با ما ارتباط برقرار کن

برنامه نویسی

جدیدترین زبان برنامه نویسی پیشرفته اندروید

جدیدترین برنامه نویسی پیشرفته اندروید باز زبان کاتلین

جدیدترین برنامه نویسی پیشرفته اندروید باز زبان کاتلین

اندروید

اگر به اپلیکیشن های اندرویدی و مخصوصا ساخت آنها علاقه داشته قطعا می دانید که این اپلیکیشن ها به زبان برنامه نویسی جاوا نوشته می شوند. زبان برنامه نویسی جاوا هر چند زبانی خوب و کاربردی است اما ایراداتی هم دارد که از جمله آنها می توان به ایراد “ارجاع به هیچ” (Null Reference) در آن اشاره کرد که به نوبه خود باعث تولید خطاهایی همچون خطای NullPointerException می شود.

جدیدترین برنامه نویسی پیشرفته اندروید باز زبان کاتلین

اخیرا زبان برنامه نویسی دیگری با نام کاتلین (Kotlin) برای اندروید معرفی شده است که برخی از ایرادات جاوا را ندارد. گفته می شود کدهای این زبان در برخی موارد حتی سریعتر از جاوا تفسیر (کامپایل) می شوند و برنامه نویسی با آن نیز آسان تر است. البته کار توسعه کاتلین از سال 2010 آغاز شده و قبل از این هم وجود داشته است. اما مطلب مهم آن است که گوگل به تازگی این زبان را به عنوان زبان رسمی برنامه نویسی اندروید معرفی کرده است. در پی این اقدام گوگل بسیاری از برنامه نویسان اندروید از جاوا به کاتلین کوچ کرده اند و تخمین زده می شود تا 80 درصد از آنها تا پایان سال 2018 به این زبان کوچ کرده باشند.

همچنین قرار است به زودی از کاتلین در اندروید استودیو که بسته توسعه نرم افزاری (SKD) رسمی اندروید است پشتیبانی به عمل آید. از آنجا که کاتلین نیز مانند جاوا با پلتفرم JVM (ماشین مجازی جاوا) کار می کند به راحتی میتوان از آن در ساخت اپلیکیشن های اندرویدی کمک گرفت.

کاتلین از کجا آمده است؟!

شرکت JetBrains در سال 2011 از پروژه کاتلین که در واقع یک زبان برنامه نویسی جدید برای پلتفرم JVM (ماشین مجازی جاوا) بود رونمایی کرد. توسعه مقدماتی کاتلین از یک سال پیش آغاز شده بود و به گفته دیمیتری جمروف مدیر فنی شرکت JetBrains هدف از آن ارائه زبانی بوده است که هم امکانات بیشتری نسبت به زبان های حاضر از جمله جاوا داشته باشد و هم سرعت کامپایل برنامه های آن به اندازه سرعت کامپایل برنامه های جاوا باشد. البته با توجه به اظهارات جمروف زبان برنامه نویسی اسکالا (Scala) کاندید خوبی به عنوان یک زبان برنامه نویسی جدید با امکانات بالا بوده منتها ایراد اساسی آن سرعت بسیار پایین کامپایل برنامه هایش بوده است.

جدیدترین برنامه نویسی پیشرفته اندروید باز زبان کاتلین

ایده ساخت یک زبان برنامه نویسی جدید که هم امکانات بیشتری داشته باشد و هم سرعت کامپایل برنامه های آن بالا باشد (در حد جاوا) بدین ترتیب شکل گرفت. نام کاتلین از نام جزیره ای در نزدیکی شهر سن پترزبورگ می آید؛ دقیقا مانند جاوا که نامش را از یکی از جزایر کشور اندونزی گرفته است. نسخه اول زبان برنامه نویسی کاتلین در 15 فوریه 2016 (26 بهمن 1394) منتشر شد. شرکت JetBrains بعد از انتشار این زبان اطمینان داد که به فکر سازگاری این زبان با زبان های دیگر و نسخه های قدیمی تر آنها خواهد بود. نسخه 1.2 کاتلین نیز  در تاریخ 28 نوامبر 2017  (7 آذر 1396) منتشر شد. در این نسخه قابلیت به اشتراک گذاری کد با زبان برنامه نویسی Javascript و پلتفرم JVM (ماشین مجازی جاوا) به این زبان اضافه شده اند.

چرا کاتلین؟

کاتلین بیشترین سازگاری را با جاوا دارد. این یعنی شما در هر پروژه ای که به زبان جاوا نوشته باشید می توانید از کدهای کاتلین هم استفاده کنید. لذا اخلالی در سرعت اجرای پروژه به دلیل ناسازگاری زبان ها بوجود نمی آید و کار شما با همان سرعت قبلی پیش خواهد رفت. از طرفی امکان تبدیل کدهای جاوا به کاتلین و بالعکس نیز وجود دارد. شما تا هر جای پروژه تان را که به زبان جاوا نوشته باشید می توانید به راحتی آن را تبدیل به کد کاتلین کنید و سپس از امکانات بیشتر این زبان برای توسعه پروژه تان بهره ببرید.

جدیدترین برنامه نویسی پیشرفته اندروید باز زبان کاتلین

در کاتلین امکان برنامه نویسی end-to-end نیز وجود دارد که امکان استفاده از آن در بسیاری از پلتفرم ها را فراهم می آورد. همچنین کاتلین از برنامه نویسی دو سویه (Bi-directional Programming) نیز پشتیبانی می کند که به اختصار برنامه نویسی است که قابلیت عوض شدن جای دیتای ورودی و خروجی در آن وجود دارد. بر اساس آنچه در بخش پرسش و پاسخ وبسایت کاتلین آمده کدهایی که به زبان کاتلین نوشته می شوند تقریبا تا 40 درصد کوتاهتر از کدهای جاوا هستند. این یعنی شما وقت کمتری برای کدنویسی با کاتلین صرف خواهید کرد. در زیر نمونه ای از کدهای نوشته شده به زبان جاوا و کاتلین را می بینید.

جدیدترین برنامه نویسی پیشرفته اندروید باز زبان کاتلین

از طرفی یادگیری این زبان نیز زیاد مشکل نیست. آن طور که در وبسایت کاتلین آمده در ساخت کاتلین از زبان های برنامه نویسی دیگری همچون جاوا اسکریپت، سی، جاوا، اسکالا و گرووی الهام گرفته شده است. لذا اگر یادگیری کاتلین از این زبان ها آسان تر نباشد از آنها نیز مشکل تر نیست. توسعه دهندگان کاتلین به موضوع یادگیری آسان این زبان توجه کافی داشته اند و اینکه شما بتوانید در صورت آشنایی با هر کدام از زبان های فوق کاتلین را در عرض چند روز یاد بگیرید. البته یادگیری کار با برخی از امکانات جدید کاتلین به زمان بیشتری احتیاج خواهد داشت. ولی روی هم رفته زبان کاتلین زبان مشکلی برای یادگیری نیست.

جدیدترین برنامه نویسی پیشرفته اندروید باز زبان کاتلین

ضمنا به زودی قابلیت برنامه نویسی برای سیستم عامل iOS و macOS نیز به کاتلین اضافه خواهد شد. بنابراین از این زبان برنامه نویسی می توان برای ساخت اپلیکیشن های آی او اس نیز استفاده کرد. همچنین زبان کاتلین از لحاظ ساختاری پیچیدگی کمتری نسبت به جاوا دارد لذا فهم برنامه هایی که به زبان کاتلین نوشته شده اند نیز آسان تر خواهد بود.

نظر شما در مورد آینده این زبان برنامه نویسی جدید (کاتلین) به توجه به قابلیت ها و مزیت هایی که دارد چیست؟ آیا تا به حال تجربه استفاده از این زبان را داشته اید؟ تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع : iranapps

آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ویژه