با ما ارتباط برقرار کن

کامپیوتر

سخت افزار کامپیوتر چیست؟

سخت افزار کامپیوتر چیست؟

سخت افزار کامپیوتر چیست؟

سخت افزار

Related image

سخت افزار معنی فارسی عبارت Hardware است. اگر جدیدا با رایانه یا کامپیوتر آشنا شده اید، حتماً این اصطلاح برای شما واضح و مفهوم نیست. اما جای نگرانی نیست. در زیر با مفهوم سخت افزار اشنا خواهید شد.

سخت افزار در دنیای غیر رایانه‌ای هم برای خود دارای مفهوم و معنی گسترده ای است. ولی ما در این مقاله به مفهوم و معنی آن در دنیای رایانه اشاره می‌کنیم. هر چند که مفهوم سخت افزار در همه جا یکسان است.

به عبارتی بسیار ساده، هر آن چه را که از رایانه، می‌توان به آن دست زد و آن را لمس کرد و تصویر آن را دید، به آن سخت افزار می‌گوییم. مانند صفحه کلید، بلندگوها، موس ،صفحه نمایش، و همه ی اجزاء داخل کیس رایانه، همگی سخت افزارهایی هستند که هر کدام برای انجام کاری ساخته و استفاده می شوند. مثلاً صفحه کلید که همه ما با کارایی ان آشنا هستیم. این سخت افزار برای وارد کردن داده‌ها، اطلاعات و مقادیر به رایانه کاربرد دارد. بقیه سخت افزارها هم به همین شکل دارای وظایفی اختصاصی برای خود هستند.

کیس رایانه، که دیگر قطعات رایانه را در خود جای داده است یک نوع سخت افزار است. درون آن سخت افزارهای بسیار دیگری دیده می‌شود که از مهمترین آنها برد اصلی، ریزپردازنده، حافظه‌ها، کارت‌های توسعه و …را می توان نام برد. همه موارد نام برده هم هر کدام دارای وظایف انحصاری مختص خود هستند.

تولید کنندگان بسیاری در جهان، در حال تولید قطعات سخت افزاری برای رایانه‌ها هستند. معمولا هر سخت افزار در رایانه توسط یک شرکت تولید شده است و در نهایت کسی که شما از آن رایانه را می‌خرید آنها را سرهم می‌کند. یعنی رایانه به صورت یک کالای بسته‌بندی شده از کارخانه وارد بازار نمی‌ شود. البته لپ‌تاپ‌ها از این قاعده مستثنی هستند و سرهم کردن آنها هم درون کارخانه انجام می‌شود. اما لپ‌تاپ هم معمولاً قطعات داخلی‌اش توسط شرکت‌های متفاوتی تولید شده است.

سخت افزارها دارای کیفیت‌های متفاوتی هستند و با فناوری‌های مختلف و گوناگونی تولید می‌شوند که معمولاً آن هایی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند که علاوه بر بهره‌وری بالا، برای کاربر نهایی مقرون به صرفه باشد؛ یعنی تا حده ممکن ارزان باشد. امروزه بخاطر توسعۀ فناوری‌های روز و پیشرفته، تولید سخت افزارهای گوناگون سهل‌تر شده است. به همین نسبت هم قیمت‌های آنها بسیار کاهش داشته است.

سخت افزار رایانه دارای مشخصات و معیارهایی برای مقایسه با یکدیگر هستند. مثلاً اگر شما رایانه‌ای دارید حتماً دارای میزانی از حافظۀ اصلی و یا حافظۀ سخت (Hard) است که با واحدهایی قابل اندازه‌گیری هستند. بقیه قطعات هم برای خود دارای واحد و معیار برای ارزیابی‌ هستند.

سخت افزارها با اینکه توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند، اما دارای استانداردهای خاصی هستند تا ایجاد ارتباط بین آنها به سادگی امکان پذیر باشد. مثلاً اگر شما رایانه‌ای داشته باشید که ارتباطی بین حافظۀ اصلی و حافظۀ سخت آن از طریق برد اصلی وجود نداشته باشد،قطعا شما نمی‌توانید از آن رایانه و سخت افزارهای آن استفاده کنید؛ حتی اگر سخت افزارها دارای قدرت بسیار بالایی باشند.

اما هر از چند گاهی ممکن است سخت افزارهای جدیدی تولید شوند و وارد بازار شوند که به دلیل نو و جدید بودن هم قیمت بالایی دارند و هم هماهنگی آنها با دیگر سخت افزارها کم باشد. این سخت افزارها معمولاً قطعات جانبی هستند، که باعث توسعۀ امکانات رایانۀ شما می‌شوند.

منبع؛rohamweb

مدیر وب سایت تکنونیوز؛ مهندس نرم افزار؛ علاقه مند و فعالیت در زمینه های تکنولوژی و برنامه نویسی

آگهی
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ویژه